Tuesday, June 23, 2015

გაკვეთილის გეგმა


                                    გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს   გ ე გ მ ა

გაკვეთილის მთავარი თემა
 საქართველოს ოქროს ხანა

სწავლების საფეხური
 საშუალო საფეხური - მე-9 კლასი

მოსწავლეთა პროფილი
 4 მოსწავლე

გაკვეთილის მნიშვნელობა./აქტუალობა
 მოსწავლეები გაეცნობიან მეფე თამარის მმართველობის ხანას.რაც მოსწავლეებში შეუწყობს ხელს მოსწავლეებში გენდერულ თანასწორობის ჩამოყალიბებას. რაც მოსწავლეებს განუვითარებს როგორც მაღალ, ასევე დაბალ სააზროვნო უნარებს.

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ისტ.ix.3.
მოსაწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ქართული  სახელმწიფო სტრუქტურებ ..მოსწავლეები იკვლევენ თამარისს. ძლიერ და სუსტ მხარეებს.როგორ შეძლო მან მე-12 საუკუნეში ახალი სახელმწიფო სტრუქტურების  ჩამოყალიბება.რა დადებთი და უარყოფითი შედეგები მოყვა ამ რეფორმებს.

წინასწარი ცოდნა
 მოსწავლეებმა იციან თამარის ბიოგრაფია. მე-12 იკვლევენ თამარის ძლიერ და სი.მოსწავლეებიუსტ მხარეებსსაუკუნეში საქართველოს მეზობელი სახელმწიფოები.როგორი მდგომარეობა იყო სახელმწიფო სტრუქტურებში  თამარის გამეფებამდე.

შეფასების საგანი და პროცედურები
შეფასება მოხდება განმსაზრვრელი შეფასებით .

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
დაფა.მე-12 საუკუნის რუკა. ცარცი .სახელმძღვანელო.ფლივჩარტები.კომპიუტერი .პროექტორი.ცხრილი.

გაკვეთილის მსვლელობა.საკლასო მენეჯმენტი
A - ფაზა - გამნოწვევა(9 წუთი)
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება.
დავალების შემოწმება. (მოკლე ესე-თამარის მოკლე ბიოგრაფია).
გონებრივი იერიში(ფრონტალური კითხვები)
1.    ვინ იყო თამარის მამა?
2.    რა რეფორმები გაატარა მან?
3.    რატომ დასვა თამარი სიცოცხლეშივე თანამოსაყდრედ?.)
B- ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება(30წუთი)
 მინი ლექცია-მოსწავლეებს რუკაზე ვაჩვენებ მე-12 საუკუნის საქართველოს საზღვრებს. ვესაუბრები საქართველოს მეზობელი სახელმწიფოების  შესახებ.გიორგი მე-3 და დემნა ბატონისშვილის პრეტენზიებს სამეფო ტახტზე. გიორგი მესამის მიერ გატარებულ რეფორმებზე.დემნა ბატონიშვილის აჯანყებასა და აჯანყების შედეგებზე.
 პრეზენტაციის სახით ვიზუალურად ვაჩვენებ ბასიანის ბრძოლის ამსახველ მასალას. დაფაზე დავწერ ბრძოლის თარიღებს და ჩამოვთვლი ამ ბრძოლში მონაწილე ყველა პიროვნებას.ყურადრებას გავამახვილებ ქართველების სტრატეგიულ მოქმედებებზე.რამაც განაპირობა ქართველების გამარჯვება მოსწავლეებსვაჩვენებ წინასწარ მომზადებულ და დახაზულ მეფეთა ქრონოლოგიას მეფობის წლებთან ერთად დავით IV აღმაშენებლიდან თამარ მეფემდე.
წაუკითხავ ნაწყვეტებს ლექსებიდან თამარის შესახებ(გრიგოლ ორბელიანი და ბაზალეთის ტბა).წავიკითხავ სახელმძღვანელოდან ისტორიულ წყაროებს თამარის დროს მოღვაწე ისტორიკოსები როგორ ახასიათებენ  თამარის ეპოქას და თვითონ თამარ მეფესაც.
C- ფაზა - რეფლექსია(6 წუთი)
გაკვეთილის შეჯამება(ტესტირება).
დავალების მიცემა



პრეზენტაცია


შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმი
1-4
5-6
7-8
9-10
მოსაწავლემ შეძლო დაახასიათოს ქართული  სახელმწიფო სტრუქტურები
ნაკლებად შეძლო ქართული სახელმწიფო სტრუქტურების დახასიათება
მეტნაკლებად შეძლო ქართული სახელმწიფო სტრუქტურების დახასიათება
თითქმის შეძლო ქართული სახელმწიფო სტრუქტურების დახასიათება
სრულყოფილად შეძლო ქართული სახელმწიფო სტრუქტურების დახასიათება
-..მოსწავლეებმა გამოიკვლიეს თამარისს. ძლიერ და სუსტ მხარეები.
ნაკლებად გამოიკვლია თამარის ძლიეი და სუსტი მხარეები.
მეტნაკლებად გამოიკვლია თამარის ძლიერი და სუსტი მხარეები.
თითქმის გამოიკვლია თამარის ძლიერი და სუსტი მხარეები.
სრულყოფილად გამოიკვლია თამარის ძლიერი და სუსტი მხარეები.
 შეძლეს  მე-12 საუკუნეში ახალი სახელმწიფო სტრუქტურების  ჩამოყალიბებაზე მსჯელობა.
ნაკლებად შეძლო მე-12 საუკუნეში სახელმწიფო სტრუქტურების ჩამოყალიბებაზე მსჯელობა.
მეტნაკლებად შეძლო მე-12 საუკუნეში სახელმწიფო სტრუქტურების ჩამოყალიბებაზე მსჯელობა.
თითქმის შეძლო მე-12 საუკუნეში სახელმწიფო სტრუქტურების ჩამოყალიბებაზე მსჯელობა.
სრულყოფილად შეძლო მე-12 საუკუნის სახელმწიფო სტრუქტურების მსჯელობა.